Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia - Centrul pentru Cercetare Științifică și Transfer Tehnologic
 
Centrul pentru Cercetare Științifică și Transfer Tehnologic
Manifestări ştiinţifice 2006

 

Înapoi la manifestări ştinţifice

 

Zilele

Tip Manifestare

Denumire manifestare

Domeniul tematic

Persoana de contact (email, tel.)

23 - 25 Februarie

Internationala

Kick-off conference of the Network for Sustainability Strategies, Monitoring and Management in Southern Eastern Europe

Protectia mediului si dezvoltare durabila

Conf. Univ. dr. Ildiko Tulbure
  ildiko.tulbure@tu-clausthal.de  
Lect. Univ. dr. Levente Dimen
  ldimen@uab.ro

6 - 8 Aprilie

Internationala

Metode si tehnici de cercetare interdisciplinare în arheologie

Arheologie

Prof.univ.dr Iuliu Paul
 ipaul@bcum.uab.ro
Dr. Simona Varvara
 varvarasimona@yahoo.com
Cercet. Gligor Mihai
 mihai.gligor@bcum.uab.ro
0258/817071

7 - 8 Aprilie

Nationala

Performanta si Competitivitate in Economia Romaneasca

Marketing

Management

 

13 Aprilie

Interna

Sacra Teologia (Annales Universitas Apulensis. Series Theologica)

Teologie, Cultura

Pr. Conf. univ. dr. Hihai Himcinschi

Tel: 0258-835901

himmihai@yahoo.com

14 -15 Aprilie

Nationala

Cercetari privind stabilirea gradului de contaminarea cu metale grele a produselor agroalimentare din zona Zlatna si posibilitati de atenuare a efectelor negative

Diseminare rezultate grant CNCSIS 1272

Lect.univ. dr. Popa Maria
  mpopa@uab.ro
0258/811512

14 - 15 Aprilie

Nationala

Cercetari privind crearea si dezvoltarea de noi filiere economice in Muntii Apusen, jud Alba, din perspectiva dezvoltarii regionale

Diseminarea rezultate grant CNCSIS 1277

Prof.univ.dr. Stremtan Filimon
  fstremtan@uab.ro
0258/811512

14-15 Aprilie

Nationala

Simpozion national studentesc

Finante,
Contabilitate,
Management,
Marketing, Topografie - Cadastru, Matematica - Informatica - Birotica, Stiinta mediului

Lect.univ.dr. Popa Maria
  mpopa@uab.ro

Drept,
Teologie,
Sociologie,
Asistenta sociala

Parinte Lect.univ.dr. Tia Cristian
  tiacristian@yahoo.it
Conf.univ.dr. Tatar Octavian
  O.Tatar@personal.ro
Lect.univ.dr. Ganfalean I.
0258/811512

5 - 6 Mai

Internationala

GeoCAD - 06

Topografie

 

5 - 6 Mai

Internationala

Identitate crestina si dialog, in noul context european

Teologie

Pr. Lect.univ.dr. Tia Teofil
 tiacristian@yahoo.it
Tel: 0258-835901

19 - 20 Mai

Nationala

Aspecte financiar-contabile ale organizatiilor -în perioada contemporana

Finante - Contabilitate

 

26-27 Mai

Nationala

Dialogul culturilor între traditie si modernitate

Limba si literatura romăna

Lect. dr. Diana Cămpan
  diana@uab.ro  
Lect. drd. Georgeta Orian
  geta_orian@yahoo.com  
Tel: 0258/811412, int. 106

26 - 27 Mai

Nationala

Armonizarea legislatiei romăne cu aquis-ul comunitar

Drept

Lect.univ.dr. Felician Cotea
Asist.univ.dr. Laura Voiculescu
Asist.univ.drd. Ada Hurbean
0258/813994

26 - 27 Mai

Nationala

Cunoastere, comunicare si interventie sociala

Sociologie - Asistenta Sociala

Conf. dr. Lucian Marina,
edu_lucianmarina@yahoo.com  
Tel. 813994, int. 129

26 - 27 Mai

Nationala

Crestinismul popular intre teologie si etnologie

Teologie, oratorie, omiletica

Pr. Lect. Drd. Jan Nicolae
  nicolaejan@yahoo.com

2 - 3 Iunie

Nationala

Zilele Catedrei de Istorie

Istorie

Asist. drd. Sorin Arhire
0258/811412, int. 122
  sarhire@uab.ro  

20 - 23 Septembrie

Internationala

Regiune, identitate si dezvoltare durabila

Dezvoltare Teritoriala

Conf. Dr. Mihai Pascaru,
  m_pascaru@yahoo.com  
Tel. 813994, int. 129

20 - 21 Octombrie

Internationala

Evolutia legislatiei romăne pentru consolidarea statului de drept

Drept

Lect.univ.dr. Felician Cotea
Asist.univ.dr. Laura Voiculescu
Asist.univ.drd. Ada Hurbean
0258/813994

20 - 21 Octombrie

Nationala

Sfinti ardeleni si ortodoxia transilvana

Teologie, Istorie

Arhid. Asist. Drd. Alin Albu
  Alma_deian@yahoo.com

27 - 28 Octombrie

Nationala

Schimbari de paradigma in stiintele educatiei

Pedagogie, Psihologie si didactica

Prof. univ. dr. Florea Voiculescu

fvoiculescu@uab.ro

3 - 4 Noiembrie

Nationala

Doctoranzi albaiulieni si oportunitatea cercetarii istorice (Istorie, Arheologie)

Istorie

Prof. dr. Eva Marza
0248/811412, int. 120
  evamarza@yahoo.com  

27 - 28 Octombrie

Internationala

Traditie ti inovatie într-o Europa unita din perspectiva multiculturala

Limbi moderne

 

24-25 Noiembrie

Nationala

Sesiunea nationala a cercurilor stiintifice studentesti de istorie si filologie

Facultatea de Istorie si Filologie

Asist. drd. Ileana Burnichioiu
O258/811412, int. 122
  iburnichioiu@uab.ro  
Prep.univ.drd. Maria Muresan
 e_m_muresan@yahoo.com  
Lect.univ.drd. Coralia Handrea
 corahandrea@personal.ro 
0258/811512
Asist. dr. Gabriela Chiciudean
 gabitoamna@yahoo.com 
Asist. drd. Maria Petrescu
 maria_petrescu@yahoo.com 
Tel: 0258/811412, int. 106